Na monitoring serverov používame Zabbix

Zabbix je open source nástroj na monitorovanie sietí, serverov a aplikácii.
V CDP ho používame pre vlastné potreby a ako poskytovanú manažovanú službu
pre zákazníkov

Čo dokáže a ako funguje Zabbix

Zabbix monitoruje systémy na základe zberu údajov pomocou agentov alebo tzv. bezagentovo (Web monitoring, monitoring pomocou skriptov, SNMP (v1/2c/3), Java aplikačný monitoring, SSH/Telnet kontroly, ODBC monitoring, ICMP a TCP kontroly, použitím externých skriptov a pluginov, zber dát z HTTP/HTTPS, Modbus a MQTT). Vzhľadom na to, je možné monitorovať takmer každé zariadenie pripojené na sieť pomocou IP ako sú napr. sieťové prvky, servery, cloud infraštruktúra, kontajnery, VMware, Windows, IoT zariadenia. Okrem toho je možné monitorovať aj širokú škálu aplikácii, servisy, databázy, logy, dostupnosť HTTP/HTTPS koncových bodov atď.

Každá organizácia má iné potreby monitorovania záujmových bodov. Všeobecne, kritické aplikácie bežia hlavne na fyzických (Windows) a virtuálnych (VMware) serveroch a preto sa v CDP zameriavame práve na ich monitoring. Prípadný výpadok kritických serverov, respektíve aplikácii, spôsobuje podnikom v podstate najväčšie komplikácie. 

Na základe metrík a podľa nastavených hraníc, Zabbix dokáže viacúrovňovo upozorniť na anomálie v existujúcej inštalácii, čo umožňujú minimalizovať dobu zistenia poruchy prípadne odhadnúť blížiace sa nebezpečenstvo zlyhania. V prípade zlyhania zozbierané informácie poskytujú náhľad na to, čo sa dialo pár minút pred samotným výpadkom.

Zabbix z pohľadu administrátora

Základným oknom do Zabbixu je pohľad na dashboard (obrázok nižšie).

Samotný dashboard je do veľkej miery konfigurovateľný. Na tomto príklade je vidieť tabuľku skupín monitorovaných zariadení pričom pre každú skupinu je 6 úrovní notifikácii. V každej skupine zobrazených notifikácii je vidieť aktuálny počet notifikácii.

Niektoré metriky majú k dispozícii aj historické údaje, ktoré sa dajú zobraziť v podobe grafu. Takýto graf sa dá použiť na odhadovanie budúceho správania systému alebo analýzu jeho neobvyklého správania.

Okrem grafického zobrazenia, Zabbixom je možné monitorovať aj parametre v textovom zobrazení. Nasledujúca tabuľka ukazuje zjednodušený prehľad parametrov v textovom formáte, ktoré je Zabbixom možné monitorovať.

Zabbixom sme schopní monitorovať širokú škálu záujmových bodov. Niektoré z nich sú zobrazené na nasledujúcom obrázku.

Pri monitorovaní služieb Zabbix poskytuje základné kvalitatívne dáta: 

  • Dostupnosť služby (uptime)
  • Doba odozvy (response time)
  • Chybovosť (failure rate)

Pri serveroch Zabbix monitoruje výkonnostné ukazovatele:

  • Sieťovej komunikácie
  • Procesorov
  • Pamäte
  • Diskového priestoru (system uptime, system time, user connected, ...)

Prediktívnymi hláseniami Zabbix pomáha predchádzať výpadkom. Pri prekročení nastavených kritických hodnôt Zabbix automatický generuje upozornenia.

Zabbixom je možné sledovať akékoľvek vlastné parametre. Stačí vytvoriť skript, ktorý spúšťa Zabbix agenta za účelom získania potrebných dát.

Základom monitoringu je sledovanie hodnôt v „reálnom čase“ (pre rôzne metriky sú nastavené rôzne vzorkovacie časy). Okrem toho Zabbix vie notifikovať prostredníctvom e-mailu. Vďaka notifikáciám administrátor získa upozornenie pri prekročení kritických hodnôt,  bez ohľadu na to kde sa práve nachádza.




Autor príspevku Ján Tima vyštudoval VŠ automatizácie a meraní. 
V CDP sa venuje zálohovaniu dát so špecializáciou na bezpečnosť a funkčnosť záloh.
"Objednajte si  CDP manažovanú službu Monitoring serverov (na monitorovanie používame nástroj Zabbix) a naši systémoví špecialisti vám nainštalujú potrebné komponenty (Zabbix proxy, agenta) a nastavia pre vás dashboard a notifikácie" , odkazuje Jano záujemcom.


Vyžiadajte si cenovú ponuku

Kontaktný formulár

alebo kontaktujte priamo našich obchodníkov.

  • Branislav Kučerka

    Branislav Kučerka
    Obchodný riaditeľ kucerka@cdp.sk
    0905 222 664

  • Jaroslav Javorka

    Jaroslav Javorka
    Account Manager Enterprise javorka@cdp.sk
    +421 948 446 490

Mohlo by vás zaujímaťTechnológie

Zobraziť všetky

PartneriPartneri

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.