Prejsť na navigáciu

Špičkový backup nástroj

O DataDomain-e sme počuli už dávno. Nebol to produkt, ktorý by sme pôvodne chceli ponúknuť našim zákazníkom. Bol totiž zbytočne vysokej kapacity a tým pádom pridrahý pre väčšinu záujemcov zo segmentu stredne veľkých slovenských podnikov. Expanzívny nárast dát a s tým aj zväčšená potreba ich zálohovania, ako aj fakt, že sa DataDomain stala súčasťou produktového portfólia Dell EMC, nás viedli k zmene názoru.

DataDomain zariadenia umožňujú:

 • veľké úspory priestoru na backup,
 • vysokú spoľahlivosť zápisov a čítaní,
 • veľké rýchlosti backup-u s technologiou Data Domain Boost
 • jednoduchú konfiguráciu backup prostredia
 • optimalizáciu Disaster Recovery riešenia
 • kryptovanie dát
 • archiváciu dát
dell emc datadomain

DataDomain zariadenia je možné pripojiť cez LAN ako CIFS/NFS share, alebo technológiou DD BOOST cez ethernet alebo Fiber Channel. Patentom chránený systém deduplikácie funguje in-line (t. j. pred uložením na disk sa dáta deduplikujú na úrovni blokov), globálne na úrovni celého zariadenia a bez ohľadu na jeho logickú konfiguráciu. Okrem deduplikácie, riešenie poskytuje možnosť až 30-násobnej kompresie - v závislosti od typu dát, dĺžky uschovania backup-ov a daľších parametrov. Aj v prípade výpadku elektriny, dáta ktoré sa dostali ku zariadeniu sú uložené v NVRAM, napájanej baterkou. Zaujímavé je, že DataDomain je nezávislý úložný priestor využiteľný ako backup target množstvom rôznych výrobcov Backup softvérov. DataDomain zariadenia umožňujú náhradiť, alebo doplniť riešenia pre páskové knižnice ( tape library emulation (VTL) over Fibre Channel, NDMP Tape Server ).

Okrem fyzických serverov je možné DataDomain implementovať do virtuálneho prostredia s DataDomain Virtual Edition, ktorý môže byť nasadený ako do vlastného virtuálneho prostredia, tak i do cloudu. Pre vyššie zabezpečenie dát je možné replikovať napr. fyzickú DataDomain s inou fyzickou DataDomain, alebo s DataDomain Virtual Edition.

 

Testovali sme DataDomain DD2200

Keďže väčšina našich zákazníkov ( a aj my ) používame pre backup software Veeam Backup and Replication, zamerali sme sa pri testoch hlavne na spoluprácu DataDomain so software od spoločnosti Veeam

 

Pri používaní a konfiguráciách nás zaujali nasledovné funkcionality DataDomain:
 • verifikácia každého zapísaného bloku dát
 • jednoduché a prehľadné prostredie pre správu v HTML5
 • DD BOOST - deduplikácia na Veeam backup proxy serveroch pred odoslaním cez sieť , čím znižuje zaťaženie siete a pomáha DataDomain zvýšiť výkon ukladania pri väčšom počte paralelných backup joboch
 • grafy znázorňujúce obsadenosť diskov so zobrazením deduplikačných pomerov.
Peter Chudý

Testoval PETER CHUDÝ, technický riaditeľ

Pri nastavení backupov s metódou forward incremental a s full backupom každý týždeň, pri 24 hodinovej zálohe a s ponechaním 30 restore pointov sme dosiahli pomer 12 - 14 ku jednej. To znamená, že ak by sme všetky full a inkrementálne zálohy ukladali na klasický diskový priestor a nepoužili žiadnu kompresiu a ich súčtová veľkosť by bola napr. 50 TB, tak na DataDomain by po deduplikácii obsadila diskový priestor od 6 TB (pri 12:1) do 4,3 TB (pri 14:1). Alebo inak, napr. na DataDomain Virtual Edition s 1TB pri dosiahnutí rovnakých kompresných pomerov by sme mohli uložiť až 14TB nekomprimovaných dát.

 

Tu je pár grafov z reálnej infraštruktúry :

dd-grafy%20consumption 

Space Usage

dd-grafy%20daily%20written 

Consuption

dd-grafy%20space%20usage 

Daily Written

Naši obchodní partneri, ktorí už používajú DELL EMC DATADOMAIN
 • rozsah a výkonnosťrozsah a výkonnosť
 • bezproblémová integráciabezproblémová integrácia
 • spoľahlivý prístup a obnovaspoľahlivý prístup a obnova
 • podpora Cloud-upodpora Cloud-u