Prejsť na navigáciu

Technologický architekt

certificationTechnologický architekt, tiež známy ako IT systémový architekt, je vo firme, ktorá sa živí realizáciou IT projektov, nevyhnutný článok reťaze. Nemožno ho považovať za obchodníka, jeho primárnym cieľom nie je vytváranie zisku, ale hľadanie optimálneho riešenia pre zadané ciele. Klasický technik to tiež nie je, nepodieľa sa intenzívne na samotnej implementácii projektu, či následnej podpore realizovaného riešenia. Je ale potrebný aj jedným aj druhým. Jeho dizajnérske schopnosti často rozhodujú o tom, či navrhovaný IT systém bude fungovať korektne a podľa očakávaní. Jeho kľúčová zodpovednosť tkvie v istote, že organizáciou požadované ciele budú splnene v celosti, a jej potreby užívateľov uspokojene.  

IT systémového architekta si môžu dovoliť veľké organizácie. Jeho primárnou úlohou je prepojenie medzi spoločnosťou, jej  manažérmi a vývojármi, ktorí budujú IT systém. Okrem vysokej úrovne technických zručností technologickí architekti majú aj dobre vyvinuté komunikačné zručnosti, aby požiadavky klienta boli presne odovzdané technickému tímu. IT projekty nie vždy prebiehajú hladko, podľa predpokladov. Úlohou technického architekta je riešiť aj tieto problémy k spokojnosti všetkých zúčastnených strán. 

Spoločnosť CDP sa ako jedna z mála firiem na Slovensku, môže pochváliť, že od júna roku 2018 disponuje certifikovaným Technologickým architektom (Dell EMC Specialist, Technology Architect).