Prejsť na navigáciu

Ransomware útok v Tatrách

Len prednedávnom vydal Národný Bezpečnostný Úrad (NBÚ) výstrahu pred zvýšenými kybernetickými útokmi na Slovensku (čítaj viac) a už tú máme nový prípad v radoch našich zákazníkov.

Náš kolega Peter Chudý cez víkend ochotne pomáhal partnerovi napadnutému ransomware. Klient mal veľké šťastie. Ransomware nenapadol zálohovací server, vďaka čomu sa podarilo všetky zakryptované dáta obnoviť s iba pár dňovou stratou. Klient mal našťastie nastavené zálohovanie podľa odporúčaní, a tak sa nám rýchlym zásahom podarilo obnoviť nepoškodené dáta a zachránili sme takmer 97% dát. Kombináciou predbežných opatrení a rýchleho riešenia situácie sa dosiahlo, že maloobchodný podnik už v pondelok mohol fungovať v plnej prevádzke.

Rozhodujúcim faktorom pri napadnutí, ktorý hral do kariet útočníkom, bolo zlé nastavenie oprávnení užívateľov. Užívateľ s admin prístupom infikoval cez svoju pracovnú stanicu skoro celú infraštruktúru.

Naše odporúčania

 • Venujte správe oprávnení užívateľov zodpovedajúce úsilie, investovaný čas za to rozhodne stojí.
 • Dobre nastavené zálohovanie dôležitých dát je najlepšie možné opatrenie na ich záchranu a základom úspechu pri ich obnove.
 • Neplaťte výkupné – tým len podporíte kriminálnu činnosť
 •  

  Ransomware útoky sa dejú aj u nás, na Slovensku. Nepodceňujte ich a chránte svoje dáta.
  Kontaktujte nás, vieme vám pomôcť predchádzať kybernetickým útokom.

  Chcem vedieť viac.

  Možno vás zaujme

   CDP RADÍ: Ako správne nastaviť zálohovanie dát (link)