
Orientujete sa v nových názvoch počítačov Dell ?
Dell prišiel s úplne novým systémom označovania svojich počítačov, jemne pripomínajúcim pomenovanie Apple MacBook-ov.
U nás v CDP tento krok nevyvolal veľké nadšenie. Skôr naopak.
Je to nesmierne dôležité pre váš podnik.
V snahe zachovať kontinuitu produkčných procesov v podnikoch, zálohovanie firemných údajov získava kľúčový význam. V článku si povieme akú rolu zohrávajú zálohy v pláne obnovy produkcie a ako uvažovať pri vytváraní stratégie zálohovania.
Čo si pod tým predstavujeme keď hovoríme o zálohovaní
Zálohy sú, ako všetci vieme, kópie údajov uložených na zdroji (server), ukladané na jedno alebo viaceré úložiska médií, spravidla umiestnené na inej, ako primárnej lokalite. Účelom zálohovania je zaistenie možnosti obnovenia aspoň jednej dostupnej kópie údajov, pre prípad poškodenia alebo straty pôvodných údajov.
Príčinami straty dát zvyčajne bývajú hardvérová či softvérová chyba, nedajú sa vylúčiť následky prírodnej katastrofy, kým úplne najčastejšou príčinou je ľudský faktor. Preto je potrebné uvedomiť si, že dôležitosť záloh stúpa priamo úmerne s rastom hrozieb cielených kybernetických útokov (vírus, malvér, ransomvér).
Podľa štatistík, medziročne zvýšenie počtu ransomvér útokov na menšie podniky na Slovensku je takmer dvojnásobné. Preto pre všetky organizácie, bez ohľadu na ich veľkosť, okrem kybernetickej bezpečnosti, musí byť prioritou aj vytvorenie stratégie zálohovania firemných dát.
Čo zálohujeme a ako to všetko funguje
Obvykle sa denne zálohujú dátové súbory, kým sa prostredia a komponenty systému zálohujú v dlhších pravidelných intervaloch. Ku zálohovaniu tradične dochádzalo v noci, keď sa s dátami nerobí, čo už dávno neplatí, hlavne vo výrobe. Pri transformácii práce a zavedení "home office", sa k dátam pristupuje a dáta sa menia aj mimo bežný pracovný čas, čo viedlo k potrebe zavedenia alternatívnych spôsobov zálohovania.
Niektoré aplikácie na nepretržitú ochranu údajov, tzv. Continuous Data Ptŕotection (v skratke CDP) v pozadí sledujú zmeny dát pri ich vzniku, aby následne v krátkych časových intervaloch skopírovali tieto zmeny do hlavnej zálohy a takto ju zaktualizovali. Snapshots sú naopak snímky, pravidelne zachytávaných zmien na údajoch uložených na zdroji, ktoré sa potom replikujú na záložnú lokalitu.
Podľa objemu, v jednom okamihu zálohovaných dát, je možné použiť nasledujúce spôsoby zálohovania:
O výhodách a nevýhodách zálohovania na pásky v porovnaní so zálohovaním do cloudu sme písali v článku Zálohovať do cloudu alebo na pásky? Oproti spomínaným dvom médiám, z pohľadu jednoduchosti a rýchlosti obnovy, zálohovanie disk-to-disk (D2D) má nespornú výhodu a stáva sa prístupnejším aj vďaka pomerne rozšírenými technológiami deduplikácie či kompresie dát.
Prečo je dôležité robiť si zálohy
Neexistujú žiadne dôvody aby sme nezálohovali firemné dáta. Bez ohľadu na to či sú dáta spracovávané na vlastných alebo prenajatých serveroch, zálohy zaistia možnosť ich obnovy a obnovy produkcie.
Zdôrazňujeme, že zodpovednosť za zálohy je vždy na stráne zákazníka, ale niekedy môže byť aj zdieľaná, ako napríklad v prípade cloud hostingu. Poskytovatelia cloudových služieb obvykle ponúkajú určitú garanciu dostupnosti samotných služieb a infraštruktúry, ktorú ovládajú, ale nie aj dostupnosť a zachovalosť dát umiestnených na ich serveroch. Preto aj dáta, ktoré sú ovládané klientom a prevádzkované v cloude by sa mali povinne zálohovať. V prípade IaaS klient zodpovedá za všetko okrem fyzickej infraštruktúry.
V CDP sa problematike zálohovania venujeme pomerne dlho. Máme skúsenosti s množstvom komplexných ale aj menej náročných implementácii zálohovacích riešení, v podnikoch rôznych veľkostí. Vieme pomôcť s analýzou prostredia vo vašom podniku a na základe vami definovaných priorít obnovy produkčných procesov, navrhnúť optimálny dizajn infraštruktúry a stratégiu zálohovania vašich firemných dát.
Zaujal vás tento článok?! Napíšte nám čo si o ňom myslíte >>>
Ak chcete dostávať mesačný súhrn informácií s fókusom na firemné IT, prihláste sa k odberu CDP newslettra.
Dell prišiel s úplne novým systémom označovania svojich počítačov, jemne pripomínajúcim pomenovanie Apple MacBook-ov.
U nás v CDP tento krok nevyvolal veľké nadšenie. Skôr naopak.
V Dell Technologies Slovensko sme spoločne s našimi klientami, ako aj zástupcami Dellu sledovali zaujímavý event.
Pošlite nám svoj kontakt a my vám zavoláme späť. Kliknite na tlačidlo vľavo.