Organizácie s desiatimi až 100 používateľmi počítačov zvykneme v slovenskom IT biznise kategorizovať ako malé podniky. V takýchto organizáciách málokedy môžeme hovoriť o rozsiahlych rozpočtoch na IT. A práve preto sme sa zamysleli nad najčastejšími otázkami ich manažérov ohľadom stratégie zálohovania údajov v malých podnikoch na Slovensku.
Aká je istota, že zálohy budú fungovať správne?
Neexistuje 100% istota funkčnosti záloh. Pravdepodobnosť, že zálohy budú použiteľné v momente keď ich budeme potrebovať (havária, ransomvér) je priamo úmerná výške investovaných prostriedkov na zabezpečenie ich ochrany a úsiliu vynaloženému na neustály monitoring, aktualizácie stratégie zálohovania a testovania záloh a plánu obnovy.
Čo je šifrovanie údajov a prečo je dôležité?
Šifrovaním sa údaje konvertujú do kódovaného formátu, aby sa zabránilo neoprávnenému prístupu, čím sa zaistí ich bezpečnosť počas ukladania a prenosu. Šifrovanie údajov pred ukladaním do úložiska dát a šifrovanie samotného prenosu počas ukladania zabraňuje ich odcudzeniu a zneužitiu. Takto uložené dáta sú v prípade krádeži pre zlodejov nepoužiteľné a dajú sa len veľmi ťažko zneužiť.
Existujú aj lacnejšie riešenia ochrany údajov?
Áno, existujú! Stratégia jednoduchej ochrany záloh (procesu zálohovania) často býva aj najúčinnejšia. Aj tú platí pravidlo, že nie je možné mať 3 atribúty zálohovania súčasne: kvalitné, jednoduché a lacné.
- Kvalitné a zároveň jednoduché zálohovanie sa dá dosiahnuť vďaka automatizácii procesov - ale lacné to nie je.
- Lacno a kvalitne sa dá zálohovať izolovaním manažmentu záloh - avšak je to náročné na prácu správcu a nie jednoduché nasadenie.
- Sú aj jednoduché a lacné riešenia zálohovania - ich kvalita je ale diskutabilná.
Spoľahnúť sa na interné zdroje, alebo vyhľadať odbornú pomoc?
V menších podnikoch sa stretávame s univerzálnymi správcami IT. Preto je na implementáciu slušnej stratégie zálohovania a profesionálny dozor nad procesmi jej testovania a aktualizácii vhodná pomoc odborníkov vo forme poskytovaných manažovaných služieb (SLA).
Chceli by ste sa nás opýtať inú otázku ?! >>>
