Organizácie s desiatimi až 100 používateľmi počítačov zvykneme v slovenskom IT biznise kategorizovať ako malé podniky. V takýchto organizáciách málokedy môžeme hovoriť o rozsiahlych rozpočtoch na IT. A práve preto sme sa zamysleli nad najčastejšími otázkami ich manažérov ohľadom stratégie zálohovania údajov v malých podnikoch na Slovensku.
Čo urobiť ako prvé?
Prvým krokom pri vytváraní stratégie zálohovania je jednoznačne určenie priorít obnovy údajov a aplikácii v záujme pokračovania v podnikaní (produkcii). Môžu to byť údaje o obchodných partneroch a vzájomných vzťahoch, mzdové hospodárstvo, ale aj dokumenty o vlastníctve, ale aj mnohé iné. Pochopenie interného dátového prostredia je podmienkou na vytvorenie kvalitnej stratégie zálohovania.
Výber správneho riešenia zálohovania je druhý nevyhnutný krok, ktorý je potrebné urobiť. Lokálne zálohy poskytujú primárnu ochranu a umožňujú rýchlu obnovu údajov, avšak sú vystavené fyzickým poškodeniam a krádeži. Zálohy v cloude sú bezpečnejšie a hlavne ľahko škálovateľné, no vyžadujú dostatočnú a kvalitnú internetovú konektivitu. Kombinácia lokálnych a cloudových riešení zabezpečuje väčšiu pravdepodobnosť, že ak jedna záloha zlyhá, je k dispozícii ďalšia.
Aké sú ďalšie kroky?
Nastavenie plánu zálohovania definuje periodicitu ukladania údajov, ktorá je úmerná rýchlosti ich generovania. Štandardom pre malé podniky sú denné zálohy, výnimočne sa aplikuje zálohovanie v reálnom čase.
Šifrovanie údajov je neodmysliteľnou súčasťou tvorby stratégie zálohovania, ktorá zabraňuje neoprávneným prístupom, rovnako ako segmentácia sietí a izolovaný manažment záloh.
Na záver netreba opomenúť pravidelné testovanie obnoviteľnosti záloh a implementáciu nástrojov na monitorovanie zálohovacích procesov a notifikácie.
Zabudli sme na niečo ?! Napíšte nám >>>